جلسه اول استماع
1397/7/17 سه شنبه آغاز رسیدگی به شکایت ایران از امریکا بابت مصادره 2 میلیارد دلار دارایی های بانک مرکزی دیوان بین‌المللی دادگستری با برگزاری اولین دور جلسات استماع ایرادات مقدماتی، رسیدگی به شکایت ایران از امریکا بابت توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ( موسوم به پرونده برخی از اموال ایران) را از روز دوشنبه 16 مهرماه 1397آغاز کرد.  
آغاز رسیدگی به شکایت ایران از امریکا بابت مصادره 2 میلیارد دلار دارایی های بانک مرکزی
 
دیوان بین‌المللی دادگستری با برگزاری اولین دور جلسات استماع ایرادات مقدماتی، رسیدگی به شکایت ایران از امریکا بابت توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ( موسوم به "پرونده برخی از اموال ایران") را از روز دوشنبه 16 مهرماه 1397آغاز کرد.
جمهوری اسلامی ایران حدود دو سال پیش از امریکا بابت توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی کشورمان، به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه شکایت کرد.
جلسات استماع این پرونده تا روز جمعه بیستم مهرماه ادامه خواهد داشت. ریاست این نشست‌ها برعهده قاضی «عبدالقوی احمد یوسف» رئیس سومالیایی دیوان بین‌المللی دادگستری می‌باشد.
اظهارات و ادعاهای نماینده رابط و وکلای دولت امریکا در اولین جلسه دادگاه
نماینده رابط دولت امریکا در اولین جلسه رسیدگی ایران ادعاها و اتهامات همیشگی مقامات امریکایی علیه کشورمان را تکرار کرد.
وی در ابتدا ایران را به سوءاستفاده از دادگاه لاهه متهم کرد و با بیان اینکه "امریکا صلاحیت قضایی برای این دادگاه قائل نیست" گفت تمام مشکلات ایران و امریکا را نمی‌توان بر اساس عهدنامه مودت 1334(1955م) (که در شکایت علیه امریکا مورد استناد ایران قرار گرفته) حل و فصل نمود.
نماینده دولت امریکا، در اظهارات خود ادعا کرد که ایران مسئول بمب‌گذاری در مقر نیروی دریایی امریکا در بیروت در ۲۲ اکتبر ۱۹۸۳ می‌باشد و این اقدام توسط یکی از اعضای حزب‌الله که ملیت ایرانی داشته صورت گرفته و نامبرده با کامیون‌ حامل مواد منفجره به نیروهای امریکایی حمله کرده و ۲۴0 سرباز امریکایی را کشته و زخمی کرده است و مقامات ایران از عاملان آن حمایت کردند.وی سپس به چند حادثه تروریستی دیگر در خارج از ایران اشاره و ادعا کرد که آمرین این حوادث مقامات ایرانی بوده‌اند و همچنین اضافه کرد، دارایی‌هایی که ایران در شکایت خود به آنها اشاره کرده، دارایی‌هایی هستند که امریکا آنها را براساس احکام دادگاه‌های امریکا به قربانیان حملات تروریستی این کشور پرداخت کرده است.
وی همچنین ادعا کرد مفادعهدنامه مودت در خصوص حمایت از اموال طرفین با آنچه که ایران اینجا بیان می‌کند، متفاوت است و به همین دلیل دیوان باید ضمن رد ادعاهای ایران، ادامه دادرسی را متوقف کند.
وکیل دولت امریکا همچنین اظهار داشت روابط اقتصادی و کنسولی ایران و امریکا چند دهه است که از بین رفته و وزیر خارجه امریکا آقای پمپئو اعلام کرده که این کشور از عهدنامه مودت خارج می شود و همچنین امریکا کنسولگری خود در بصره را نیز اخیراً  به دلیل تهدیداتی که از جانب گروه‌های طرفدار ایران متوجه آن بود تعطیل کرد.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه عهدنامه مودت یکی از ۲۲عهدنامه‌ای بود که بعد از جنگ‌جهانی دوم بین امریکا و سایر کشورها از جمله ایران، آلمان، ژاپن و هلند برای توسعه روابط اقتصادی منعقد گردید، گفت گرچه در این عهدنامه تصریح شده است که اختلافات بین دو کشور باید به دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع شوند اما از نظر امریکا دیوان در هیچ یک از مواردی که ایران در شکایت خود به آنها استناد کرده است، صلاحیت رسیدگی ندارد.
وکلای دیگر امریکا نیز ضمن بسط موارد مذکور، به تشریح ایرادات مقدماتی به صلاحیت دیوان پرداختند. آنها سوء استفاده از حقوق مندرج در عهدنامه، دستهای ناپاک، عدم شمول عهدنامه به موارد مربوط به امنیت ملی و مصونیت شرکت‌ها و نهادهای مستقل دولتی ایران منجمله بانک مرکزی با توجه به وضعیت خاص آن را مبنای ایرادات خود قرار دادند.
پاسخ ایران به ایرادات مقدماتی امریکا در روز چهارشنبه 18 مهرماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر در دیوان بین المللی دادگستری مطرح می شود.
دور دوم دفاعیات شفاهی امریکا در بعدازظهر روز پنجشنبه 19 مهرماه و دفاعیات ایران نیز در بعدازظهر روز جمعه 20 مهرماه انجام خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری