پرچم پیروزی
1397/7/11 چهارشنبه پیروزی بزرگ ایران در دادگاه لاهه رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری قاضی عبدالقوی احمد یوسف امروز دستور موقت دیوان در خصوص تقاضای ایران در پرونده نقض ادعایی عهدنامه مودت 1334 (1955) روابط اقتصادی و حقوق کنسولی را در یک جلسه علنی اعلام نمود.پیروزی بزرگ ایران در دادگاه لاهه

 

رئیس دیوان بین
المللی دادگستری قاضی عبدالقوی احمد یوسف امروز دستور موقت دیوان در خصوص تقاضای ایران در پرونده نقض ادعایی عهدنامه مودت 1334 (1955) روابط اقتصادی و حقوق کنسولی را در یک جلسه علنی اعلام نمود.
در این جلسه آقای محمدحسین زاهدین لباف نماینده رابط دوم جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر سیدحسین سادات میدانی معاون نماینده رابط جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از اعضای ایرانی تیم حقوقی پرونده و همچنین آقایان پال‌دین و دیوید بیگه معاونان نماینده رابط ایالات متحده حضور داشتند.
دیوان این دستور موقت را  بر اساس ماده 41 اساسنامه صادر و بر لازم الاجرا بودن آن تأکید نمود.
خلاصه رای دیوان به شرح ذیل است:
1ـ دیوان به اتفاق آرا مقرر میدارد،
ایالات متحده امریکا در اجرای تعهدات خود براساس عهدنامه 1955، باید به روشی که خود برمی‌گزیند موانع ناشی از اقدامات مورخ 8 می 2018 (18 اردیبهشت 1397)، در مورد صادرات آزاد اقلام زیر به قلمرو جمهوری اسلامی ایران را برطرف نماید:
  1. دارو و تجهیزات پزشکی؛
  2. مواد غذایی و کالاهای کشاورزی؛
  3. لوازم یدکی، تجهیزات و خدمات مربوط به آنها (از جمله تضمینها، نگهداری، تعمیرات، خدمات تعمیرات و بازرسیها) که برای ایمنی هوانوردی لازم است.
 
2ـ دیوان به اتفاق آرا مقرر میدارد،
ایالات متحده باید تضمین نماید که صدور پروانه و مجوزهای لازم برای پرداخت‌ها و سایر انتقالات وجوه برای کالاها و خدمات مورد اشاره در بند یک، با هیچگونه محدودیتی مواجه نخواهد شد.
 
3ـ دیوان به اتفاق آرا مقرر میدارد،
طرفین باید از هرگونه اقدامی که به تشدید یا گسترش اختلاف مطروح نزد دیوان بیانجامد، یا حل اختلاف را مشکلتر سازد، خودداری ورزد.
برای مطالعه متن کامل دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری به پیوند ذیل مراجعه نمایید:
 
امتیاز دهی
 
 

سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری